Archiwum aktualności szkolnych

Pierwszy dzień wiosny z językami obcymi
akualizacja 30.03.2014
Pierwszy dzień wiosny z językami obcymiDnia 21.03.2014 roku uczniowie klasy 1d i 2 d wzięli udział w dniach otwartych na Lingwistyce Stosowanej UMCS w Lublinie. W programie uczniowie odbyli wycieczkę do laboratorium tłumaczenia symultanicznego.Pierwszy dzień wiosny z językami obcymi W warsztacie „Zaśpiewaj to z nami!” uczestnicy śpiewali i pisali po niemiecku oraz przystąpili do stacji uczenia się języków obcych dla dzieci i młodzieży na wszystkich poziomach (rosyjski, francuski, angielski, niemiecki). Ponadto odbyła się seria interesująca wykładów, a akcja Deutsch Wagen Tour zapewniła uczniom dobrą zabawę poprzez konkursy, zabawy i animacje w języku niemieckim.
Już wiosna!
akualizacja 26.03.2014
21 marca klasy Ic i If z opiekunami wyruszyły na wycieczkę do Horodyszcza. Zagubiona wśród pól wioska kryje w sobie wiele atrakcji. Replika wczesnośredniowiecznego słowiańskiego grodu z X wieku w naturalnych rozmiarach pozwalała wyobrazić sobie, jak żyli nasi przodkowie w czasach średniowiecza. Uczniowie mieli okazję nie tylko oglądać i słuchać, ale też aktywnie uczestniczyć w działaniach, które nieobce były ówczesnym Słowianom. Każdy mógł się wykazać umiejętnością strzelania z łuku czy pisania za pomocą gęsiego pióra. Można było przymierzyć strój rycerski i bić rekordy w ilości wykonanych pompek z tak nietypowym obciążeniem. Wszyscy wzięli udział w nauce średniowiecznego tańca i w stworzeniu klasowej Marzanny, która następnie spłonęła na stosie na pożegnanie zimy. Żeby zachować siły, gimnazjaliści posilili się pieczoną na grillu kiełbasą, po czym obejrzeli pokaz tańca z ogniem.
Mimo dość silnego wiatru pogoda dopisała, a widok czystego nieba oświetlonego słońcem oraz wysoka temperatura sprawiły, że humory dopisywały wszystkim uczestnikom wycieczki. Jak się okazało, nie trzeba dalekich podróży, żeby w interesujący i aktywny sposób spędzić czas!
Podsumowanie projektu „Meine Stadt ist sehenswert – Warto odwiedzić moje miasto” realizowanego przy udziale Sary Landeck
akualizacja 25.02.2014
Dnia 20 lutego 2014 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość pożegnania niemieckiej stypendystki organizacji „kulturweit” Sary Landeck, która gościła u nas pół roku. Była to również okazja do podsumowania projektu „Meine Stadt ist sehenswert – Warto odwiedzić  moje miasto”, w realizację którego zaangażowana była Sarah – brała udział w filmach, konsultowała teksty w języku niemieckim
obrazyProjekt polegał na nagraniu krótkiego filmu w języku niemieckim promującego rodzinne miasto. Udział w nim brali udział uczniowie klas dwujęzycznych z województwa lubelskiego. Świdnik reprezentowały zespoły z klas 2D i 3D
Oprócz prezentacji efektów pracy uczestników projektu widzowie mieli okazję posłuchać specjalnie na tę okazję przygotowanej piosenki „ Świdnik- meine Perle” – „ Świdnik  - moja perła”, którą wspólnie z Sarą zaśpiewały uczennice klasy 2d, był też wiersz o mieście recytowany przez uczniów z klasy 1D oraz  skecz autorstwa Sary – wszystko w języku niemieckim.
Uroczystość uświetnili swoją obecnością Burmistrz Miasta Tomasz Szydło, konsul honorowy Niemieckiej Republiki Federalnej Andrzej Kidyba,  naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Piotr Jankowski,  pracownicy naukowi Zakładu Lingwistyki Stosowanej UMCS Lublin wraz ze studentami, dyrektorzy świdnickich i lubelskich szkół.
Półroczny pobyt stypendystki, jej niezwykłe zaangażowanie w realizowanie zadań szkoły, otwartość oraz jej chęć do poznania polskiej kultury i języka  spowodowały, że zyskała wielką sympatię wśród uczniów i nauczycieli. Prawdą jest to, co napisali uczniowie na specjalnie przygotowanych transparencie „ Sarah – wir vermissen Dich schon jetzt” – „ Sarah – już za Tobą tęsknimy”.

<< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 >>

Content Management Powered by CuteNews